Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A small block is connected to one end of a massless spring of un-stretched length 4.9 m. The other end of the spring (see the figure) is fixed.  The system lies on a horizontal frictionless surface. The block is stretched by 0.2m and released from rest at t=0.  It then executes simple harmonic motion with angular frequency ω=π3  rad/s. Simultaneously at t=0, a small pebble is projected with speed v from point P at  an angle of  450 as shown in the figure. Point P is at a horizontal distance of 10m  from O.  If the pebble hits the block at t=1sec, the initial speed of pebble is v=x  m/s.  The value of x is (take g= 10 m/s2)

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 50.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

For the block T=2πω=6seconds

 For block, the position in 1 seconds

Will be x=0.2  coswt

x=0.2cos2π6×1

x=0.2×12

x=0.1m

 At t=1sec block will be at a distance 4.9m+0.1m=5m from wall

  Range of pebble is also 5m Now, for pebble,

Vcos450×1s=5m

 V=50  m/s

  x=50

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring