Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A small block of mass 1 kg is moving with constant speed of 10 m/s on a typical path in a x - y vertical plane whose equation is y=x330x210 . The coefficient of friction between the block and path is 0.01. Find the magnitude of power dissipated by frictional force in watt at x = 2 m

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

undefined

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

y=x330x210 

dydx=x210x5andatx=2;dydx=0

d2ydx2=x5=15andatx=2;d2ydx2=+ve

Hence the particle is at it's lowest (minimum) position, in it's path at x = 2 m

d2ydt2=2xdxdt2dxdt

(d2ydt2)=20m/s2

Nmg=md2ydt2N=1(10+20)=30N

P=f.v=(μN)V=1100×30×10=3watt

 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring