Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A small child tries to mimic his father by lifting a mass of 10 kg on his head. As soon as he succeeds in lifting it, he loses the object that falls back to the ground. If the child has a height of 90cm, then the kinetic energy at half the height of the child is:

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

45.2J

b

44.5J

c

44.1J

d

44.7J 

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Given, 

Mass lifted by the child (m) = 10 kg
Height of a child (h1) = 90 cm = 0.9 m  

Half of the height (h2) = 0.45 m
g = 9.8 m/s2
According to the Law of conservation of energy, the total energy remains constant.
So, the initial total energy = total energy at half of the height
 (K.E.+P.E.)initial =(K.E+P.E.)half the height
 (12 mv2+mgh1)=(K.E.+mgh2) 

 (0+mgh1)=( K.E.+mgh2)    [Since, the initial velocity of a body v = 0]
K.E.=mgh1-mgh2

K.E.=mg(h1-h2)
K.E.=10×9.8 (0.9-0.45)
 K.E. = 44.1J
 Therefore, If the child has a height of 90cm, then the kinetic energy at half the height of the child is 44.1J.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A small child tries to mimic his father by lifting a mass of 10 kg on his head. As soon as he succeeds in lifting it, he loses the object that falls back to the ground. If the child has a height of 90cm, then the kinetic energy at half the height of the child is: