Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A small plate of a metal having work function of 1.17eV is placed at a distance of 2m from a monochromatic light source of wavelength 4.8×10-7m and power 1W. The light falls normally on the plate. Find the number of photons striking the metal plate per m2 per second. If a constant uniform magnetic field of strength 10-4T is applied parallel to the metal surface, find the radius of the largest circular path followed by the emitted photoelectrons. 

(Given h=6.6×10-4 Jsc=3×108 ms-1e=1.6×10-19 C and electron mass m=9.1×10-31kg.)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.24×1016,  1 cm

b

4.82×1016,  4 cm

c

2.84×1016,  3 cm

d

1.84×1016,  2 cm

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Energy of photons of wavelength 4.8×10-7 m is

E=hcλ=6.6×10-34×3×1084.8×10-7=4.125×10-19J

Power of source =1W=1Js-1

So, rate of emission of photons from the source is

n=1Js-14.125×10-19J=2.424×1018s-1

These photons move in all directions randomly. At a distance r from the source, the photons fall normally over a spherical surface of area 4πr2. The plate is a distance r=2m. Hence the number of photo striking the surface per m2 per second is

n=2.424×10184×3.14×(2)2=4.82×1016

The maximum KE of a photoelectron emitted from the plate is

Kmax=hcλ-W0

Kmax=4.125×10-19-1.17×1.6×1019

  Kmax=2.253×10-19J

Hence the maximum velocity of the photoelectrons

vmax=2Kmaxm

 vmax=2×2.253×10-199.1×10-31=7.036×105ms-1

Radius of the largest circular path of the photoelectrons in the magnetic field is

r=mvmaxeB=9.1×10-31×7.036×1051.6×10-19×10-4

  r=4×10-2m=4cm
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A small plate of a metal having work function of 1.17eV is placed at a distance of 2m from a monochromatic light source of wavelength 4.8×10-7m and power 1W. The light falls normally on the plate. Find the number of photons striking the metal plate per m2 per second. If a constant uniform magnetic field of strength 10-4T is applied parallel to the metal surface, find the radius of the largest circular path followed by the emitted photoelectrons. (Given h=6.6×10-4 Js, c=3×108 ms-1, e=1.6×10-19 C and electron mass m=9.1×10-31kg.)