Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A small quantity of solution containing  Na24 radionuclide (with a half life of 15 hours) of activity 1.0μ  curie is injected into the blood of a person. A 1 cm3 blood sample shows 296 disintegrations per minute after 5 hours. Assuming uniform spreading of the radionuclide in the person’s blood, estimate the total volume of his blood. (in litres)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 6.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Consider a 1 cm3 sample of the blood. If its initial activity was A0, then the activity A  after time t will be  A=A0eλt. In terms of half life  T1/2, the expression can be  written as  A=A0(12)t/T1/2, i.e.,  29660s=A0(12)5hr/15hr or   A0=(29660s)21/3=6.22s1.
Since the total initial activity is given to be  A0'=1.0×106  curie   =1.0×106×(3.7×1010 disintegration/second)=3.7×104s-1,
  The total volume of the blood is V=Total activityactivity per cm3=3.7×104s16.22s1 cm3

=5.95×103cm3=5.95litres.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring