Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A smooth ball of mass 1kg is projected with velocity 7m/s horizontal from a tower of height 3.5m. It collides elastically with a wedge of mass 3kg and inclination of 450 kept on ground (figure). The ball collides with the wedge at a height of 1m above the ground, the velocity of the wedge (in m/s) after collision. (neglect friction at any contact.)

Question Image

 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 4.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

vx=7  m/s, velocity along y-axis of the ball just before collision

vy=2×9.8×2.5=7  m/s As vx=vy, so it strikes the plane of incline perpendicularly

Let the ball rebound with velocity V and let v1 be the velocity of the wedge

Question Image

Applying the principle conservation of momentum in horizontal direction, we get, 1×7=1×v2+3v1

72=32v1v        ............  (i)

Applying the equation for coefficient of restitution, we get, e=1=v1/2+v72,  72=v12+v    ..............  (ii)

Solving Eqs. (i) and (ii), v1=4  m/s and v=52  m/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring