Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A sodium hydroxide solution containing 40% by weight of pure NaOH has a specific gravity 1.5 of What volume (in m.L) of this solution required in the preparation of 500 mL of a 0.45 MNaOH solution?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 15.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 40%= 0.066 Litre means  40 gm NaOH in 100 gram solution.  

Density of solution = 1.5 

Volume of solution=1001.5=100015D=mV

Volume of solution= 66.66 ml

Volume of solution

In 40 gm NaOH , number of moles = 40/m. wt=4040=1

Molarity of solution=10.066=15M

M1V1=M2V215V1=0.45×500V=15mL

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A sodium hydroxide solution containing 40% by weight of pure NaOH has a specific gravity 1.5 of What volume (in m.L) of this solution required in the preparation of 500 mL of a 0.45 MNaOH solution?