Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A solenoid 1.5m long and 0.4 cm diameter possesses 10 turns per cm length. A current of 5A flows through it. The magnetic field at the axis inside the solenoid is nπ×103T where n=____  

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 2.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Here length of solenoid is far greater than the diameter hence we consider it is an infinite length of solenoid
Magnetic induction inside the solenoid
B=μI                                  where        n=10/cm=4π×107×103×5                               =10/102m=20π×104                                                =103/mB=2π×103T

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A solenoid 1.5m long and 0.4 cm diameter possesses 10 turns per cm length. A current of 5A flows through it. The magnetic field at the axis inside the solenoid is nπ×10−3T where n=____