Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A solenoid has core of a material with relative permeability 501 , its winding carry a current of 1 A and the number of turns of solenoid is 500 per meter. The magnetization of the material is 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2×105 A-m-1

b

2.5×103 A-m-1

c

2×103 A-m-1

d

2.5×105 A-m-1

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Given : 

 n=500 turns/m
 i=1 A
μr=501 
Now, Magnetic susceptibility 'χ', Magnetic intensity=H,
H=ni = 500×1=500 A-m-1
And  χ=μr1
Magnetization  M=χ.H
 M=μr1H =500×500=2.5×105A-m-1

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring