Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A solenoid of 1200 turns is wound uniformly in a single layer on a glass tube 2m long and 0.2 m in diameter. The magnetic intensity at the center of the solenoid when a current of 2A flows through it is : 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2.4×103Am1

b

1.2×103Am1

c

1Am-1

d

2.4×103Am1

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

We are given the following data:

  • Total number of turns (N) = 1200
  • Length of the solenoid (L) = 2 m
  • Current (I) = 2 A

Formula to calculate magnetic field intensity (H) inside a solenoid:

H = (N / L) × I

Number of turns per unit length = N / L = 1200 / 2 = 600 turns/m

H = 600 turns/m × 2 A = 1200 A/m

Final Answer

The magnetic intensity at the center of the solenoid is 1.2 × 10³ A/m.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring