Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A solid block of mass 2kg is resting inside a cube as shown in the figure. The cube is moving with a velocity v=|5ti^+2j^|m/s . Here, t is time in second. The block is at rest with respect to the cube and coefficient of friction between the surface of cube and block is 0.8. Then : [take g=10m/s2 in negative y direction]

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

The total force exerted by the block on the cube is 14N

b

Force of friction acting on the block is 10N

c

Force of friction acting on the block is 4N

d

The total force exerted by the block on the cube is 105N

answer is A, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

v¯=5ti^+2j^

ai^=5m/s2,aj^=0,anet=5

Block is rest F=f

f=ma

=2×5=10N

N=m(g+aj)

=2(10+0)=20N

Total force R=N2+f2

=(20)2+(10)2

=400+100=105N

Question Image

flim=0.8×20=16

F=10N<16

f=10N

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring