Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A solution at 20 °C is composed of I .5 mol of benzene and 3.5 mol of toluene. If the vapour pressure of pure benzene and pure toluene at this tempei'ature are 74.7 torr and 22.3 torr, respectively, then the total vapour pressure of the solution and the benzene mole fraction in equilibrium with it will be, respectively:

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

38.0 torr and 0.589

b

30.5 torr and 0.389

c

30.5 torr and 0.480

d

35.8 torr and 0.280

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Total V.P. of solution = PAxA+PBxB
 Given, PA=74.7 torr, PB=22.3 torr 
nbenzene =1.5mol,ntoluene =3.5mol
nsolution =1.5+3.5=5mol
xA=nbenzene nsolution =1.55
Total V.P. of solution
=1.55×74.7+3.55×22.3 torr =(15.6+22.4) torr =38 torr 
Mole fraction of benzene in vapour form
=22.438=0.589

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring