Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A solution containing 2.54 gram of a salt  KxHy(C2O4)z.nH2O per litre. 10 ml of this salt solution required 30 ml of 0.01 N NaOH for complete neutralisation. Same quantity of salt solution was also found to require 40 ml of 0.01 N KMnO4  solution for complete oxidation. Consider all the hydrogen atoms present in the salt are replaceable i.e y number of hydrogen atoms. Find out x,y,z and n (x,y,z are simplest possible integers) (K=39) Report your answer as  {x+yzn}

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 1.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

With NaOH valency factor of KxHy (C2O4)z.nH2O is y
Mili equivalent of salt=mili equivalent of NaOH
2.54M×10×y=0.01×30  …………………. (1)
M=molecular weight of salt. 
With KMnO4 valency factor KxHy(C2O4)z.nH2O  is 2z
2.54M×10×2z=0.01×40  ……………… (2)
M.eq.  1M.eq.  2=y2z=34
yz=32
Apply charge balancing 
KxHy(C2O4)z.nH2O
x+y2z=0(y=3,z=2)
x+34=0
x=1
K1H3(C2O4)2.nH2O
Calculate ‘M’ from eq.1
M=254
39+3+88×2+18n=254
n=2
Hence x=1, y=3, z=2
Ans.  1+322=1

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring