Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A solution containing a mixture of 0.05 M NaCl and 0.05 M Nal is taken (Ksp of AgCl = 10-10 and Ksp of Agl = 4 x 10-18 ). When AgNO3 is added to such a solution:

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

AgCl and Agl will be precipitated together.

b

the concentration of Ag+ that can just precipitate I=8×1017mol/L

c

first Agl will be precipitated.

d

the concentration of Ag+ that can just precipitate Cl=2×109mol/L

answer is A, B, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

For pptn of AgCl,Ag+=10105×102=2×109M

For pptn of  AgI, Ag+=4×10185×102=8×1017M

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring