Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A solution contains 20 g glucose C6H12O6 and 34.2 g of sucrose C12H22O11 in 108 g water. If the vapour pressure of pure water is 35 mmHg, the decrease in vapour pressure of the solvent will be

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.85 mmHg 

b

2.25 mmHg 

c

1.19 mmHg 

d

0.98 mmHg

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Amount of glucose, n2=m2M2=20g180gmol1=19mol; Amount of sucrose, n3=m3M3=34.2g342gmol1=110mol

Amount of water, n1=m1M1=108g18gmol1=6mol

Mole fraction of solutes in solution,

x=n2+n3n1+n2+n3=[(1/9)+(1/10)]mol6mol+(1/9)+(1/10)mol]=0.211mol6.211mol=0.034

Vapour pressure of solution. p1=x2p1=(0.034)(35mmHg)=1.19mmHg

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring