Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A solution is prepared by mixing 8.5 g ofCH2CI2 and 11.95 g of CHCl3. If vapour pressure of CH2Cl2 and CHCl3 at 298K are 350 and 250 mmHg respectively, the mole fraction of CHCI3 in vapour form is : (Molar mass of Cl = 35.5 g mol-l)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.325

b

0.416

c

0.675

d

0.162

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Molar mass of CHCl3 = 119.5 g/mol.
Molar mass of CH2Cl2=85g/mol
 Moles of CHCl3=11.95119.5=0.1mol
 Moles of CH2Cl2=8.585=0.1mol
Mole fraction of CHCl30.10.2=0.5mol
Mole fraction of CH2Cl20.10.2=0.5mol
(Given - Vapour pressure of CHCl3=250mmHg=0.329 atm. 
Vapour pressure of CH2Cl2=350mmHg=0.460 atm.) (1 atm = 760mm Hg) 
P(above solution) 
= Mole fraction of CHCl3 x (vaporn pressure of CHCl3) + Mole fraction of CH2CI2 x (vapour pressure of CH2CI2)
= 0.5 x 0.329+ 0.5 x 0.460 = 0.3945 
Mole fraction of CHCI3 in vapour form =0.16450.3945=0.4169

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring