Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A solution is prepared by mixing 8.5 g of CH2Cl2 and 11.95 g of CHCl3 at 298 K are 415 and 200mmHg respectively, the mole fraction of CHCl3 in vapour form is :(Molar mass of CI = 35.5g mol-1)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.325

b

0.486

c

0.675

d

0.162

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given data:
It is given to identify the mole fraction of CHCl3 in vapour form.
Explanation:
P0 =Vapor pressure = 200 mm of Hg Mass of solute (CH2Cl2)=8.5 g Mass of solvent (CHCl3)=11.95 g The mole fraction in solution phase is computed as follows: XCH2Cl2=(8.5/85)(8.5/85)+(11.95/119.5)=0.5XCHCl3=(11.95/119.5)(8.5/85)+(11.95/119.5)=0.5 The formula for mole fraction in vapor phase is: YCHCl3=P°·XCHCl3P°·XCHCl3+P°·XCH2Cl2=200×0.5200×0.5+415×0.5=0.325

Hence, the correct option is option (D) 0.325.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring