Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A source emits monochromatic light of frequency  5.5×1014Hz at a rate of 0.1W. Of the photons given out, 0.15% fall on the cathode of a photocell which gives a current of 6μA in an external circuit.

 Find the energy of a photon.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

4.27ev

b

2.27ev

c

3.37ev

d

5.87ev

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

To find the energy of a photon, we use the formula:

E = h × f

Where:

E = Energy of the photon

h = Planck's constant = 6.63 × 10-34 J·s

f = Frequency of the light = 5.5 × 1014 Hz

Step 1: Calculate Energy

Substitute the values:

E = 6.63 × 10-34 × 5.5 × 1014

E = 3.6465 × 10-19 J

Step 2: Convert Energy to Electron Volts (eV)

1 eV = 1.6 × 10-19 J, so:

EeV = 3.6465 × 10-19 ÷ 1.6 × 10-19

EeV = 2.27 eV

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring