Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A source of monochromatic radiation of wavelength 400 nm provides 1000 J of energy in 10 seconds. When this radiation falls on the surface of sodium, “x × 1020” electrons are ejected per second. Assume that wavelength 400 nm is sufficient for ejection of electron from the surface of sodium metal. The value of “x” is ________  . (Nearest integer) h=6.626×1034Js

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 2.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

=100010=100J
Energy required to eject electron =hcλ =6.626×1034400×109×3×108 

Number of electrons ejected =1006.626×1034×3×108400×109 =2000 X 1017=2 X 1020

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A source of monochromatic radiation of wavelength 400 nm provides 1000 J of energy in 10 seconds. When this radiation falls on the surface of sodium, “x × 1020” electrons are ejected per second. Assume that wavelength 400 nm is sufficient for ejection of electron from the surface of sodium metal. The value of “x” is ________  . (Nearest integer) h=6.626×10−34Js