Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A source of sonic oscillations with frequency f0=1700Hz  and a receiver are located at the same point. At the moment t=0  the source starts receding from the receiver with constant acceleration a=10.0m/s2 . Assuming the velocity of sound to be equal to v=340m/s . The oscillation frequency registered by the stationary receiver at t=10.0 second  after the start of motion is 50nHz less than the natural frequency of the source. Find n.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 7.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Single sent at time t by the source is received by the receiver.
Distance covered by the source in time t,
S=12(10)t2=5t2m
Time elaspsed by the sound pulse in reaching to detector =5t2340=t268sec
t+t268=10t2+68t680=0t=8.8sec
Velocity of the source at t,  v=at=88m/s
Thus,  f=1700(340340+88)=1350Hz
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring