Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A source of sound A emitting waves of frequency 1800 Hz is falling towards ground with a terminal speed v. The observer B on the ground directly beneath the source receives waves of frequency 2150 Hz. The source A receives waves, reflected from ground of frequency nearly: (Speed of sound = 343 m/s)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2150 Hz

b

2400 Hz 

c

1800 Hz

d

2500 Hz 

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given fA=1800 Hz

vt = v 

fB = 2150 Hz 

Reflected wave frequency received by A, fA'=?

Applying doppler’s effect of sound,

        f'=vsfvs-vt

here, vt=vs1-fAfB

=3431-18002150 vt = 55.8372 m/s

Now, for the reflected wave,

 fA'=vs+vtvs-vtfA =343+55.83343-55.83×1800 =2499.442500 Hz

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring