Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A source of sound S emitting waves of frequency 100 Hz and an observer O are located at some distance from each other. The source is moving with a speed of 19.4 ms-1 at an angle of 60° with the source observer line as shown in the figure. The observer is at rest. The apparent frequency observed by the observer is (velocity of sound in air is 330 ms-1)

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

103 Hz

b

100 Hz

c

97 Hz 

d

106 Hz

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Here, original frequency of sound, f0= 100 Hz 

Speed of source Vs = 19.4 cos 60° = 9.7

Question Image

From Doppler’s formula,

f=f0V-V0V-Vs f=100V-0V-+9.7 f=100VV1-9.7V f=1001+9.7330=103Hz

Apparent frequency f = 103 Hz 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A source of sound S emitting waves of frequency 100 Hz and an observer O are located at some distance from each other. The source is moving with a speed of 19.4 ms-1 at an angle of 60° with the source observer line as shown in the figure. The observer is at rest. The apparent frequency observed by the observer is (velocity of sound in air is 330 ms-1)