Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A sphere has a radius of 8 cm and a cone has a radius of 4 cm. The height of the cone is 8 cm. Then find the ratio of the volume of the sphere to that of the cone.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2:1

b

4:1

c

12:1

d

16:1

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Given, Radius of the sphere, r = 8 cm

Then, The volume of the sphere = 43πr3=43π×83=2048π3 cm3

Given, Radius of cone =  4 cm, Height of cone = 8 cm

The volume of the Cone = 13πr2h=13π×42×8=128π3 cm3

Hence, the Required ratio = 2048π3128π3=161 = 16 :1

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A sphere has a radius of 8 cm and a cone has a radius of 4 cm. The height of the cone is 8 cm. Then find the ratio of the volume of the sphere to that of the cone.