Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A sphere having a radius of 3 cm is melted and elongated into a wire having a circular cross-section of a radius of 0.1 cm. Find the length of the wire.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

24 m

b

30 m

c

12 m

d

36 m

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given: Radius of the sphere (R) = 3 cm

The radius of the circular wire (r) = 0.1 cm

Let the length of the wire be h.

It is known that the volume of solids remains the same in case of the conversion of solids from one shape into another.

∴ Volume of circular wire = Volume of the sphere

πr2h=43πR3
0.12×h=43×33

h=360.01

h=3600 cm

h=36 m

Therefore, the length of the wire is 36 m.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A sphere having a radius of 3 cm is melted and elongated into a wire having a circular cross-section of a radius of 0.1 cm. Find the length of the wire.