Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A spherical iron shell with 8 cm external diameter weighs 1860 4 7   g. Find the thickness of the shell if the density of metal is 12 g/cm3.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

6cm

b

2cm 

c

1cm

d

5cm

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

It is given a spherical iron shell.
External diameter is 8cm.
Weight= 1860 4 7   g.
Density of metal=12 g/cm3.
Let the inner radius is r cm.
Outer radius is
8 2     4 cm
The volume of the metal of the sphere is 4 3 ×π×[ ( r 2 ) 3 ( r 1 ) 3 ]   , where r 1   is the inner radius and r 2   is the outer radius of the metallic sphere.
 Volume of the metal in spherical iron shell
4 3 × 22 7 ×[ (4) 3 (r) 3 ]    88 21 ×[ (4) 3 (r) 3 ]  
 Mass = Density ×   Volume
1860 4 7 =12× 88 21 ×[ (4) 3 (r) 3 ]   13024 7 = 352 7 ×(64 r 3 )   64 r 3 =37   r 3 =27   r=3   Now, Thickness of metal = Outer radius - inner radius
  (4 - 3)
  1 cm
Therefore, the correct option is 3.
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A spherical iron shell with 8 cm external diameter weighs 1860 4 7   g. Find the thickness of the shell if the density of metal is 12 g/cm3.