Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A spring has natural length 40 cm and spring constant 500 N/m. A block of mass 1 kg is attached at one end of the spring and other end of the spring is attached to a ceiling. The block is released from the position, where the spring has length 45 cm

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

the block will have maximum velocity 305 cm/s

b

the minimum elastic potential energy of the spring will be zero

c

the block will perform SHM of amplitude 5 cm

d

the block will have maximum acceleration 15 m/s2

answer is B, C, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

(1) kx0=mg

  x0=mgk=1×10500

=0.02 m=2 cm

So, equilibrium is obtained after an extension of 2 cm of at a length of 42 cm. But it is released from a length of 45 cm.

  A=3 cm=0.03 m

(2) A=3 cm=6A=kmA

=5001(0.03)=0.35 m/s =305 cm/s

(3) amax=ω2A

=km(A)=5001(0.03)=15 m/s2

(4) Mean position is at 42 cm length and amplitude is 3 cm. Hence, block oscillates between 45 cm length and 39 cm. Natural length 40 cm lies in between these two, where elastic potential energy =0.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring