Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A square frame made of thin copper wire is made to move in a uniform magnetic field of induction 1.5 Tesla with a velocity of 10 m/s as shown in the figure. If length of side of the square is 1m, potential difference between

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

A and C is 152 volt

b

A and C is 82 volt

c

B and D is 52 volt

d

B and D is zero

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Length of diagonal=12+12m=2m.

The diagonal BD is parallel to the direction of motion, 

So VBVD=0.

The diagonal AC is perpendicular to the direction of motion, So VAVC=BleV=1.5×2×10 volt

VAVC=152 volt.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring