Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A square loop having 100 turns, an area of 2.5×103 m2 and a resistance of 100Ω. The magnetic field has a magnitude B=0.40  T. Find the work done in pulling the loop out of the field, slowly and uniformly in 1.0 s.

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

5.0×102J

b

1.7×102J

c

1.0×104J

d

2.0×104J

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

The side of the square is l=2.5×103m2=0.05  m

As it is uniformly out in 1.0 s, the speed of the loop is υ=0.05  ms1.

The emf induced in the left arm of the loop is E=NυBl

=100×(0.05ms1)×(0.40T)×(0.05m)=0.1V.

The current in the loop is i=0.1V100Ω=1.0×103A

The force on the left arm due to the magnetic field is  

F=NilB=100×(1.0×103A)×(0.05m)t(0.40T)=2.0×103N

This force is towards left in the figure. To pull the loop uniformly, an external force of 2.0×103N towards right must be applied. The work done by the force is W=(2.0×103N)×(0.05m)=1.0×104J

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring