Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A square loop of side 10cm and resistance 0.5Ω is placed vertically in east-west plane. A uniform magnetic field of 0.1 tesla is setup across the plane along northeast direction. The magnetic field is decreased to zero in 0.7 seconds. The induced current is 
 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

22mA

b

1 mA 
 

c

4 mA 
 

d

2 mA 
 

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given data:  loop of side 10 cm, resistance 0.5Ω magnetic field of 0.10 T, decreasing magnetic field to zero in 0.7 s

Concept used: electromagnetic induction.

Detailed solution:

A current is created by voltage production as a result of shifting magnetic field.

ϕ=BAcosθ   ϕmin=0 ϵ=t=10-32×0.7=1.0×10-3=1mV I=ϵR=10-30.5=2 mA.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring