Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A square shaped coil of area 70 cm2 having 600 turns rotates in a magnetic field of 0.4 Wbm-2 , about an axis which is parallel to one of the sides of the coil and perpendicular to the direction of field. If the coil completes 500 revolutions in a minute, the instantaneous emf when the plane of the coil is inclined at 60° with the field, will be ______V. (Take π=227)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 44.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Given, A=70×104m2
N=600B=0.4Wb/m2ω=50×2π6rad/s=50π3rad/s
θ=30[Given angle 60° is between plane of coil and magnetic field]
sinθ=sin30=12 ; e=?e=BANωsinθ=0.4×70×104×600×50π3×12 e=44V

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring