Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A star initially has 1040 deuterons. It produces energy via the processes  12H+12H13H+P and  12H+13H 24He+n. If the average power radiated by the star is 1016W, the deuteron supply of the star is exhausted in a time of the order of  

[M(2H) = 2.104 amu, M(n) = 1.008 amu, M(p) = 1.008 amu and M(4He) = 1.008 amu]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

106 s

b

108 s

c

1012 s

d

1016 s

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

  3 12H24He+n+pm=3×2.104-4.001-1.008-1.007=0.026 amuEnergy released = 0.026×931 MeV = 0.026×931×1.6×10-13 J=3.87×10-12 JTotal Energy =10403×3.87×10-12 J=1.29×1028 Javg power=1016 J/st=1.29×1028 J1016 J/s=1.29×1012  order of 1012 s   

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring