Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A star initially has 1040 deuterons. It produces energy via the processes   1H2+1H21H3+p&1H2+1H32He4+n. If the average power radiated by the star is  1016W. The deuteron supply of the star is exhausted in a time of the order of 
(mass of   1H2=2.014 amu, mass of  2He4=4.001 amu, mp=1.007 amu, mn=1.008 amu )

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

106s

b

108s

c

1012s

d

1016s

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 1H2+1H21H3+p         1H2+1H31He4+n          31H22He4+n+p

Mass defect
Δm= (3 x 2.014 – 4.001 – 1.007 – 1.008)amu = 0.026amu
Energy released = 0.26 x 931 MeV
= 0.26 x 931 x 1.6 x 1012J = 3.87 x 1013J

This is the energy produced by the consumption of three deuteron atoms.
Therefore total energy released by 1040 deuterons
=10402×3.87×1012J=1.29×1028J

the average power radiated is P = 1016W or 1016Js. Therefore, the total time to exhaust all deuterons of the star, time taken will be

t=1.29×10281016=1.29×10121012

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring