Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A steel ball of radius 0.05cm & density 7.8 g/cm3 is dropped into a tank of water the terminal velocity of the stell ball is [Density of water = 1g cm3& viscosity of water = 0.001pas]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3.42 m/s

b

1.81 m/s

c

5.11 m/s

d

3.77 m/s

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

VT=2r2(ρρ0)g9n 
n=0.001=103 pa-s
r=0.05×102m=5×104m
Psteel=7.8×103kg/m3Pw=103kg/m3
VT=2(5×104)2(7.81)103×109×103
=2×25×1086.8×1049×103
=50×104×6.89×103=5×68×1049×103=3409×101
VT=3.77m/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring