Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A steel wire of mass 3.16Kg is stretched to a tensile strain of 1 × 10-3. The elastic deformation energy if density ρ =7.9 g/cc and Y = 2 × 1011 N/m2

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.4 KJ

b

4 KJ

c

4J

d

0.04 KJ

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

m = 3.16kg ; strain = 10–3Nm–2 
d = ρ = 7.9g / cc = 7.9 x 103 kgm-3
y = 2 x 1011 N/m2 ; U = 1/2 x (strain)2 Y x V
U=12 x (strain)2 Ymρ

U=12 x 10-6 x 2 x 1011 x 3.167.9 x 103
U = 10-6  x 1011 x  0.4 x 10-3  = 0.4 x 105 x  10-3 = 0.04KJ

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A steel wire of mass 3.16Kg is stretched to a tensile strain of 1 × 10-3. The elastic deformation energy if density ρ =7.9 g/cc and Y = 2 × 1011 N/m2