Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A stone in dropped from a height 300m and at the same time another stone is projected vertically upwards with a velocity 100m/sec. Find when and where the two stones meet.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 1.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let the two stones will meet at a height (x) m from the ground after a time t sec.
Question Image
For stone –I
u=0a=gs=hxt1=tsec
From S=ut+12at2
hx=0(t)+12gt2x=h12gt2----1
For stone -II
u=100m/sec   a=gs=x,   t2=tsec
apply s=ut+12at2
x=(100)t12gt2-----(2)
From (1) &(2) 100t=h;100t=300
t=3sec
From eq (2),

 x=100×312×9.8×(3)2
x=30044.1;x=255.9m
The two stones will meet at a height 255.9 m from the ground after time 3 sec.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring