Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A stone is dropped from the top of a building. When it crosses a point 5 m below the top, another stone starts to fall from a point 25m below the top. Both stones reach the bottom of building simultaneously. The height of the
building is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

25 m

b

35 m

c

45 m

d

50 m

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution


let the height of the tower is h

and time is taken to fall a distance 5 m by first stone is 1 sec

as

  s=12gt12 5=12×10×t12 t1=1sec

Now 

For the motion of the first stone

h=12gt2......(1)

and For the motion of the second stone

h-25=12g(t-1)2......(2)

From equation (1) and (2)

we get t=3 sec

So h=12gt2=5×(32)=45 m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring