Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A stone is dropped into a well of 20 m deep. Another stone is thrown downward with velocity ‘v’ one second later. If both stones reach the water surface in the well simultaneously, v is equal to (g = 10 ms-2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

10 ms-1|

b

30 ms-1

c

15 ms-1

d

20 ms-1

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

First stone was per forming a free fall 

so time taken by it to cover the depth h = 20m will be

t= 2h/g just by using h = 1/2​gt2

t = 2×20/10 ​​= 2 second

Second stone thrown 1 second later 

reaches simultaneously with first stone

so time taken will be t−1=2−1=1 second

the second stone will follow

h = vt1​ + 1/2​gt12

putting h = 20m, g = 10m/s2 & t1​ = 1sec

we get 

20 = v + 5×1

⇒v = 15m/s​ 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring