Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A stone is projected from the top of a tower with velocity 20ms–1 making an angle 30º with the horizontal. If the total time of flight is 5s and g = 10ms–2,

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

both of the above are true

b

the height of the tower is 75m

c

the maximum height of the stone from the ground is 80m

d

none of the above is true

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The vertical displaced in 5seconds is given by the equation

h=usinθt12gt2h=20×12(5)+12(10)(5)2
h = -50 + 125 =75m
Height from point of projection
=u2sin2θ2g=(20)2122(2)(10)=10020=5m
Total height from ground = 75 + 5 = 80m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring