Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A stone is projected horizontally with a velocity 9.8 ms–1 from a tower of height 100 m. Its velocity one second after projection is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

9.8 ms-1

b

4.9 ms-1

c

9.8√2 ms-1

d

4.9√2 ms-1

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

We are asked to determine the velocity of a stone projected horizontally with speed ux = 9.8 m s−1 from a tower of height 100 m, at a time t = 1 s after projection. Air resistance is neglected.

  • Horizontal motion: Because there is no horizontal acceleration, the horizontal velocity remains constant: vx = 9.8 m s−1.
  • Vertical motion: The initial vertical velocity is zero. Under gravity g = 9.8 m s−2, the vertical velocity after time t is vy = g t. At t = 1 s, vy = 9.8 m s−1 downward.
  • Resultant speed: The total velocity magnitude is the vector sum of the components: v = √(vx2 + vy2) = √(9.82 + 9.82) = 9.8√2 m s−1.

Correct option: (d) 9.8√2 m s−1.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring