Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A stone thrown upwards attains a maximum height of 19.6m. Find the velocity with which it was thrown.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

19.6m/s

b

20m/s 

c

18.36m/s

d

20.6m/s

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

We need to find the initial velocity with which the stone was thrown in the air.
It can be calculated with the help of kinematical equations.

Given: 
Distance covered or height, h= 19.6m
Acceleration due to gravity, g= 9.8m/s2
When a stone reaches the maximum height, its velocity becomes zero before falling down.
Final velocity, v=0

To find: 
Initial velocity, u=0

Formula:
v2=u2+2as

Solution:
For this problem, we can modify the kinematical equation as:
v2=u2+2gh

0=u2 +2gh 
u2=-2gh
Since initial velocity and acceleration due to gravity are in opposite directions, the negative sign will get canceled.

u=2gh

=2×9.8×19.6

u=19.6m/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring