Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A string of length 1 m and 20 cm is bent into the shape of a regular pentagon. What is the length of the side of the Pentagon?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

20 cm

b

36 cm

c

24 cm

d

30 cm

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

It is given that the length of the string is 1 m and 20 cm. This string is bent into the shape of a regular pentagon, which has 5 equal sides.

∴ The perimeter of the regular pentagon = 1 m 20 cm

= (100 + 20) cm                      [Since, 1 m = 100 cm]

= 120 cm

To find the length of the side of a regular pentagon, divide the perimeter by the number of sides.

Perimeter = 120 cm
Number of sides = 5

Length of each side = Perimeter / Number of sides = 120 cm / 5 = 24 cm

Thus, the length of each side of the given regular pentagon is 24 cm.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring