Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A string of length 1.5 m with its two ends clamped is vibrating in the fundamental mode. The amplitude at the centre of the string is 4 mm. Find the minimum distance between the two points that have amplitude 2 mm. 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1 m

b

75 cm

c

60 cm

d

50 cm

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The string is vibrating in its fundamental mode. Hence the wavelength= 1.5 x 2= 3m

y= Asinkxcosωt 2=4sin(kx)cos (ωt) 12= sinkxcosωt At t=0, kx= π6,5π6 2πλx=π6, 5π6 phase difference= 23π Thus separation= λ3=1 m 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring