Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A student in a town in India, where the price per unit (1unit=1kW−hr) of electricity is Rs.5.00, purchases a 1kVA UPS ( uninterrupted power supply) battery. A day before the exam 10 friends arrive at the student’s home with their laptops and all connect their laptops to the Ups. Assume that each laptop has a constant power requirement of 90W. Consider the following statements: I. All the 10 laptops can be powered by the UPS if connected directly. II. All the 10 laptops can be powered if connected using an extension box with a 3A fuse. III. If all the 10 friends use the laptop for 5hours, then the cost of the consumed electricity is about Rs.22.50.
Select the correct option with the true statements.


see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

 I only

b

 I and II only

c

 I and III only

d

II and III only 

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Concept- We shall first change the battery's power from kilowatt to watt. Then, we determined how many watts per second 10 computers used to consume electricity. These numbers allow us to estimate the cost of the power used concurrently by 10 laptops.
Here, the power provided by the UPS battery is equal to 1 kVA = 1000 W.
The answer to the inquiry states that the laptop uses 90W of power on a consistent basis.
Therefore, the power utilised by the 10 computers when they are all directly linked is indicated below.
PT=90W×10
PT=900W
And the 10 laptops' electricity use is,
1kW×3600 sec=3600000Ws
Additionally, it is stated in the question that the cost of the electricity utilised per unit is Rs. 5, hence the electricity is provided below;
1 unit=1kW-hr=Rs.5.00
Consequently, the cost of the electricity used each second = 5×3600
Now, if all 10 laptops were utilised simultaneously, the amount of electricity used would be as follows:
1 unit= 900×5×36003600000
1 unit=4.5
The cost of the electricity used by the 10 computers for 5 hours is therefore,
5 hours=4.5×5=22.5 rupees
A 3A bulb cannot supply the power that 10 laptops require, hence we can also state that all 10 computers can be supplied by the UPS if connected directly.
Hence, option 3 is the correct answer.
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring