Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A submarine emits a sonar pulse, which returns from an underwater cliff in 1.02s. If the speed of sound in salt water is 1531 m/s then, how far away is the cliff from the submarine?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

730.81m

b

780.81m 

c

700.81m

d

740.81m

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Given,

Speed of the sound in seawater v=1531m/s

Distance traveled by sonar pulse = 2 x depth of the sea = 2d

We know that,

Distance = speed x time

2d=Speed of sound×time

 2d=1531×1.02 

2d=1561.62 m

d=1561.622=780.81

The submarine is located 780.81m from the cliff.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring