Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A submarine sends out ultrasound that returns from the seabed and is detected after 4.52. s. If the speed of ultrasound through seawater is 1470 m/s, what is the distance of the seabed from the submarine?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3422 m

b

2844 m

c

3322 m

d

2233 m

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Given, 

The time between transmission and detection, t = 4.52 s.

Speed of ultrasound in seawater, v = 1470 m/s 

Distance traveled by the ultrasound = 2 × depth of the sea = 2d, where d is the depth of the sea. 

We know, 

Distance = Speed × Time

2d = speed of sound × time 

⇒ 2d= 1470 m/s × 4.52 s 

⇒ 2d = 6644.4 m 

⇒ d = 3322.2 m. 

Thus, the distance of the seabed from the ship is 3322 m or 3.32 km.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring