Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A substance A2H4 dissolved in water to form aqueous solution. If its base dissociation constant are Kb1=4×105 and  Kb2=108 respectively then which of the options are correct regarding approximate concentration of species when 0.1M aqueous solution A2H4is taken :  

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

OH=2×103M

b

A2H62+=108M

c

A2H5+=2×103M

d

H+=5×1012M

answer is A, B, C, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

A2H40=A2H4+A2H5++A2H62+Kb1=A2H5+OHA2H4 A2H5+=OH=4×105×0.1=2×103M H+=5×1012MKb1×Kb2=A2H62+OH2A2H4A2H62+=4×105×108×0.12×1032=108M

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring