Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A swimming pool is 200 m by 50 m and has an average depth of 2 m. By the end of a summer day, the water level drops by 2 cm. How many cubic meters of water is lost on that day?


see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

200m3

b

150m3

c

165m3

d

225m3 

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given, L is length =200m,
B is breadth = 50m.
We know, Area of cuboid = length × breadth
Area of pool = 200m×50m
1000 m 2  
Because 1m = 100cm so, level drop = 2cm
2 100 m  
Water Lost = Level drop ×   Area of pool.
Water Lost =  2 100 ×10000 Water Lost = 200 m 3  
Therefore, the correct option is 1.
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring