Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A system is taken from state a to state c by two paths adc and abc as shown in the figure. The internal energy at a is Ua=10J. Along the path adc the amount of heat heat absorbed δQ1=50 J and the work obtained δW1=20 J whereas along the path abc the heat absorbed δQ2=36 J. The amount of work along the path abc is

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

10 J

b

36 J

c

6 J

d

12 J

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 

Question Image

According to first law of thermodynamics,
δQ=δU+δW
Along the path adc 

Change in internal energy,
δU1=δQ1-δW1=50 J-20 J=30 J
Along the path abc Change in internal energy,
δU2=δQ2-δW2 δU2=36 J-δW2
As change in internal energy is path independent.
  δU1=δU2   30 J=36 J-δW2 δW2=36 J-30 J=6 J

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring