Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A tank accelerates upwards with acceleration a =1 m/s2 contains water. A block of mass 1 kg and density 0.8 g/cm3 is held stationary inside the tank with the help of the string as shown in figure. The tension in the string is:
(Given: density of water = 1000 kg/m3)

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

T=2.75 N

b

T=3 N

c

T=2.4 N

d

T=2.2 N

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

F= upthrust force =w(g+a)  = Mass of block  density of block ρw(g+a)  =1800(1000)(11)=13.75N
F - T - W = ma ; 13.75 - T - 10 = 1(1)
T = 2.75 N

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring