Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A tank is filled with water of density 103 kg/m3 and oil of density 0.9×103 kg/m3 . The height of water layer is 1m and that of the oil layer is 4 m. The velocity of efflux from an opening in the bottom of the tank is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

85 m/s

b

88 m/s

c

92 m/s

d

98 m/s

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let ρw and ρo be the densities of water and oil, respectively. 

Then the pressure at the bottom of the tank is given as,

PB=hWρwg+h0ρ0g

Let this pressure be equivalent to pressure due to water of height h. Then,

hρwg=hwρwg+h0ρ0g

h=hw+h0ρ0ρw=1+4×0.91=1+3.6=4.6 m

According to Toricelli's theorem,

v=2gh=2×10×4.6=92 m/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring